середу, 3 грудня 2014 р.

Уроки образотворчого мистецтва «Фігура людини. Портрет»


Урок №  1 

Тема:  Малювання  фігури та обличчя людини.

Мета: Дати  поняття про зображення голови та тіла людини, ознайомити з пропорціями фігури та обличчя. Вчити за допомогою лінії  зображати фігуру людини , рух  м’язів та обличчя в різних положеннях.
               Викликати інтерес до розуміння руху людського організму та розуміння почуттів через міміку.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Техніка виконання : графіка
Обладнання : для вчителя - репродукції картин ,учнівські роботи на задану тему, плакати з         зображенням  голови в різних положеннях, елементи пропорцій голови та фігури людини, різновиди міміки, різновиди форми голови, пропорції дорослої людини та дитини; для учнів – папір, простий олівець, гумка.

Хід уроку

1.        Організаційний момент.
2.         Повідомлення теми уроку
3.         Мотивація  навчальної  діяльності.

Сьогодні  ми  продовжуємо знайомитися  з принцесою Графікою – яка є основою образотворчого мистецтва. Малювання  фігури людини – цікава робота. Ви мабуть уявляли і намагалися зображувати  людей. ( Відповіді учнів.)
         Щоб ця робота була успішною, треба вивчати  пропорції тіла людини, його обличчя, багато вправлятися у зображенні людської фігури в різних рухах, та передавати настрій за виразом обличчя.

4.       Пояснення нового матеріалу.

Давньогрецький  скульптор Поліклет створив статую «Доріфор», в якій втілив створену ним систему пропорції ідеального людського тіла. Тому вона отримала назву  «канон», тобто взірець. Якась частина  тіла приймалась  за  одиницю міри і отримувала назву «модуль».  Таким  модулем  була  і залишається  дотепер довжина голови людини.
   Єгипетські художники брали за модуль довжину  середнього пальця руки, який  вміщувався  у постаті  19 разів.
    Головною помилкою під час малювання постаті  людини є прагнення  починати  малюнок  одягненої  людини  в складному  ракурсі ,   або  передати  вираз  обличчя , його схожість.
   Давайте проаналізуємо конструкцію , пропорційні співвідношення, та положення  тіла  у статиці й русі , пропорції голови людини , міміку.

5.       Робота  з  наочним  матеріалом. (див.додатки)

Таблиця №1      «Аналіз  форми тіла людини як сполучення  простих  геометричних форм» (дод.1)
Таблиця №2      «Пропорції людського тіла» (дод.2.)
Таблиця №3      «Відмінність пропорцій дитини , підлітка, дорослого чоловіка, жінки» (дод.3)
Таблиця №4      «Пропорції будови людського обличчя» (дод.4)
Таблиця №5      «Фронтальне, профільне, кутове положення голови людини» (дод.5)
Таблиця №6      «Основні форми обличчя» (дод.6)
Таблиця №7      «Дія мімічних м’язів у різних емоційних станах» (дод.7)
   Вчитель розповідає, користуючись таблицями, про пропорції людського тіла , основні пропорції обличчя,  аналізує форми людини як сполучення геометричних форм звертає увагу на рух мімічних м’язів у різних емоційних станах.
6.       Проміжний підсумок .
 Велике значення має  відтворення  емоцій на обличчі людини, складні  душевні  переживання.
  1. Підняті брови говорять про увагу.
  2. Здивування, переляк.
  3. Спокій , любов матері.
  4. Роздуми.
  5. Злість.
  6. Неприємність.
  7. Сум.
  8. Образа . Спостерігаються у  людей  різного  віку  в різних емоційних станах . Кожне обличчя  унікальне та неповторне.
7.       Практична  робота
Частково практична робота виконується  під  час  демонстрації та пояснення  таблиць.
  1. Вирішуємо композиційне  розташування.
  2. Намічаємо основні пропорції голови (пропорції тіла вже виконані).
  3. Намічаємо загальний характер фігури та форми голови.
  4. Переходимо до уточнення їх  форм : малюємо  м’язи, одяг, виділяємо  об’ємну  форму  обличчя.
  5. Додаємо  складки до одягу , штрихи до портрету, прибираємо  гумкою зайві лінії.

8.       Аналіз і оцінювання учнівських робіт.
9.       Підсумок уроку 1. Розкажіть значення  слів  «пропорції» , «міміка», «канон», «модуль»:
                                   2. Чи досягли  ми мети уроку?
                                         а) навчилися  малювати людину  у  співвідношенні з канонами;
                                         б) передавати  пропорції  форми голови , міміку обличчя.
10. Д/з  Спостерігати  за обличчями людей різного віку : вдома, на вулицях, в школі. Виконати начерки  портретів  близьких людей.





Урок №  2

Тема : Малювання людини у русі. Сюжетна композиція «Різдвяні та новорічні свята»
Мета : Відкриття  образотворчих  виражальних можливостей  прямої і ламаної лінії , освоєння              тональної  розтяжки:

             Малювання  силуету  людини у русі .Розвивати вміння створювати сюжет  на основі  творчої уяви і фантазії.

Тип уроку :  інтегрований ( образотворче мистецтво, народознавство, українська література)

Техніка виконання : графіка  на тонованому  папері.
Обладнання : для вчителя – аудіозапис колядок, українських народних пісень, атрибути новорічних  свят, малюнки учнів. Для учнів – гуаш, пензлі, фломастер або гелеві ручки.

Хід  уроку
І .  Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Згадайте урок , де ми навчилися  визначати  та малювати пропорції  фігури  людини  та форму  і пропорції обличчя .
 Якими  виражальними засобами  графіки  ми  користувались ?
( Відповіді дітей : лінія, контур, штрих )
З якими  виражальними засобами  графіки ви  знайомі ?
(Відповіді  дітей : пляма, крапка, колір)
Ми навчилися малювати людину, риси  обличчя, але те, як  змінюється  постать  у різних видах  руху,  ми не знаємо . Сьогодні  ми спробуємо за допомогою  плям , лінії, кольору  відтворити на малюнку не тільки святкову атмосферу , українські народні звичаї, а також  фігури людей у русі.
ІV.  Пояснення нового матеріалу.
       І етап -  тонування  паперу .
       За  допомогою  білого  і  холодного  синього кольору відтворимо холодну, колючу зиму, мороз та сніг.
       Ця  вправа дуже проста. Ви  з нею знайомі. Називається  вона  розтяжка. Зробимо так: заповнимо аркуш паперу  прямими та хвилястими  лініями , а знизу  листа  намалюємо дуги. Перша  лінія, зроблена широким пензлем,  буде взята  прямо з банки - синього кольору , друга світліша (додаємо в синю фарбу білу,)  третя ще світліша  (додаємо білу фарбу).
       Де робити  прямі , а де хвилясті  лінії  ви обираєте самі .
          Не забули про дуги  внизу аркуша ? При  виконанні  ліній  колір стане  ледь блакитним . Робимо навпаки , тепер в білий  колір  додаємо  синій  і поступово дуги внизу аркуша  «захолодіють»  від синього кольору ( під час пояснення виконує роботу вчитель, за ним  повторюють діти. Тонована основа  повинна  повністю висохнути).
       ІІ  етап.  Робота над  композицією малюнка.
       Уважно роздивіться ваш  аркуш. Яку  картину  ви бачите ? (відповіді  дітей :  зимове небо, намети,  далекі гори і т.д.)
       Щоб ви  додали ,  використовуючи  фон аркуша, щоб створити  малюнок  “Новорічні та  Різдвяні свята).
       (відповіді дітей : будинки, дерева, ліс, людей і т.д.)
       Добре продумайте  майбутню композицію. Згадайте  закони  лінійної  та  повітряної перспективи, тому  що вам не  доведеться  малювати простим олівцем. Малювати будемо гуашшю та пензлем. Потім  трішки підправимо  зображення  за  допомогою  фломастера чи ручок.
V.                  Практична робота .
1.       Зображуємо цілі предмети (будинки, дерева , дорогу, тин).
Можна  предмети  загороджувати  один одним. Це надає композиції природності.
2.       Чіткіше  виконуємо перший  план . Людей  зображуємо  видовженим мазком широкого пензля  різними кольорами.
3.       Тонким  пензлем  підмальовуємо  руку голову,  ноги . Люди  їдуть , діти катаються  на санчатах, ліплять  сніговика,  кидають  сніжки,  колядують і т. ін. (малюнки людини виконуємо в співвідношенні з пропорціями дорослої людини, дитини, жінки).
                 Вчитель виконує свій малюнок, показуючи прийоми створення силуетів за допомогою плям.
4.       Дрібні деталі виконуємо фломастером або ручками.
VІ.  Аналіз і оцінювання робіт. Вернісаж.
VІІ. Підсумок уроку : Поясніть  значення  слів : розтяжка, силует, виражальний засіб ? Чи досягли мети уроку ? (відповіді дітей).
ІX. Д/з Завершити роботу.





Урок  № 3  
Тема : Малювання  шаржів.
            Виконання  портрета  -  витинанки.

Мета:  навчальна – дати поняття про мистецтво шаржу,  гротеск  , карикатуру; формувати  вміння помічати характерні риси людини та гіперболізувати  їх у приязній  формі. Навчити  практичних навичок  виготовлення художніх творів із  паперу, виконати портрет – шарж в техніці – витинанка.
                  Розвивати та розкривати творчий потенціал учнів,  сприяти розвитку  в них  інтересу до  українського декоративного мистецтва.
                  Виховувати старанність , почуття  задоволення  від результату праці, акуратність, активізувати творчу ініціативу.
Тип  уроку : комбінований.
Техніка виконання: графіка, витинанка.
Обладнання: для  вчителя : зразки шаржів та карикатур, таблиця № 4,
                         для учнів – ножиці, клей, кольоровий папір, простий олівець, словник.

Хід  уроку
І. Організаційний  момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
     Які  характерні  риси помітили ви, спостерігаючи за дітьми і старшими людьми?(відповіді дітей : зріст, постать і зморшки ). Жителями Півдня і Півночі ? (відповіді дітей : колір  шкіри, пряме, кучеряве волосся, розріз очей). Людьми різних професій . (форма, окуляри та інше)
     Прослухайте  два вірші.

     «Хлопчисько – нечепура»
     Хлопчисько-нечепура
     В пісочку грався зранку,
     Брудний, немов примара,
     З  вчорашнього  сніданку.
     Обличчя  неумите,
      Бруднющі ноги – руки,
      Чорнилом ніби вкриті,
       Усі, немов з грязюки.
       Невипрана сорочка, -
      Зробить не встигне й кроку –
      У попелі, як квочка,
       Взуття – з  дірками збоку.
       Такий  портрет  щоденний
       Не матиме школярик,
       Не будьте  ж  ледаченні,
       Як  хопчик-нечепура
              ( Тоня  Медведчук 10р.)

«Не    знав»
Йшов  Іван  Петрович в школу.
А йому назустріч  вмить
Вибіг Петрик  метеором,
Не вітається, мовчить.
Вчитель зупинив хлопчину:
-          Не  вітаєшся, чому?
Той у відповідь причини
Перелічує йому...
Як не хитрував Петрусь,
А мусив  зізнатись :
-          Я ж не знав , що в час канікул
Треба  теж вітатись...
( В. Дегтяр)
Подивіться на репродукції графічних творів...
   Вірші  і репродукції викликали у вас  посмішку.
   Сьогодні ми теж створюватимемо  веселі  малюнки-портрети.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
      Робота над формуванням термінів.
      Шарж -  гумористичне  зображення (портрет),  в якому  зі  збереженням схожості карикатурно  змінені та підкреслені характерні риси людини.
      Гротеск – поєднання в зображенні  реального і  фантастичного , перебільшеного  і зменшеного, страшного і смішного.
      Карикатура – навмисне перебільшення  негативних рис людини.
ІV. Практична  робота.
      Мистецтво  витинанки знайоме вам ще з початкової школи. В  5  класі ми також виконували традиційну українську витинанку. Сьогодні ми  виконаємо шарж в техніці  витинанки. Так  як обличчя людини симетричне, то виконувати портрет ми будемо на одній частині зігнутого паперу.
           Згадаємо  правила  поводження з різальними інструментами :
1)       Передавати ножиці кільцями вперед.
2)       Ножиці на столі повинні бути  з зімкнутими лезами.
3)       Закінчивши роботу, сховати ножиці.
Етапи  роботи:
1)       Обираємо об’єкт для  шаржу.
2)       Виконуємо портрет , карикатурно перебільшуємо деякі риси обличчя на половинці аркуша.
3)       Лінії  обличчя , волосся,  вуха  вирізуємо безперервною лінією.
Лінії очей, зморшок, носа, губ  вирізуємо, залишаючи перегородки (інакше вони випадуть).
4)       Фактуру, форму обличчя створюємо за допомогою ліній різної товщини.
5)       Наклеюємо виріб  чистою стороною на аркуш кольорового паперу.
V. Оцінювання робіт.  Вернісаж.
VІ. Підсумок  уроку. Якщо  уявити  таку  саму  витинанку, але з обличчям казкового героя , що з неї може вийти?  (відповіді дітей : Маска)
VІІ. Д/з Зробити начерки шаржів  знайомих , близьких людей.


Урок  №4  
Портрет товариша  (брата, дідуся, сестри, мами)

Мета: дати  поняття про жанр  портрета; вчити аналізувати форму голови та її елементів, будувати малюнок голови, передавати  характерні риси обличчя; розвивати спостережливість та  вміння  передавати глибину, об’єм  обличчя за  допомогою тону;
            Викликати інтерес до розуміння почуттів через їхнє вираження на портреті.
Тип уроку: графіка, живописні техніки.
Обладнання : для  вчителя – репродукції картин видатних художників – портретистів; таблиці   №4, №5
для учнів – акварельні, гуашеві фарби, палітра, пензлі, простий олівець, гумка, цупкі аркуші (формат  А4)  , словник.

Хід   уроку
І. Організаційний  момент.
ІІ. Повідомлення  теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація  навчальної діяльності.
Слово  вчителя
        Сьогодні на вас чекає урок , на якому ми ознайомимся з портретом, як одним із жанрів живопису. Раніше ми вивчали пропорції обличчя людини, форму голови, зміни виразу обличчя за допомогою міміки.
        Ми з вами малювали графічний портрет,  шарж, силует голови людини  незнайомої вам, за уявленням . Сьогодні ви будете зображувати знайому вам  людину: сусіда по парті, маму, братика, дідуся, бабусю, тата, проаналізуєте та відтворите їх обличчя на папері.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
      ( Три учні підготували дома казку “Король і художник”)
-          Що таке портрет і автопортрет?
-          Відповіді учнів.
   Основна властивість портрета -  подібність до оригіналу, що забезпечується  точним зображенням зовнішності людини.
   Але істинна цінність і глибина портрета полягає у розкритті внутрішнього стану людини, її психологічного світу.
   Портрет, що характеризує особистість найбільш точно,  відкриває щось потаємне -  називають інтимним . То для такого портрету – житлова кімната.
 Соціальний  портрет - розповідає про громадське життя і соціальний статус людини. Зображують оточення , атрибути професії або знаряддя праці.
Парадний  - зображення громадянського діяча , відомої  людини. Широко використовують атрибути: ордени, дорогоцінності, велич пози і жестів. Похилена голова, зосереджений погляд , сплетені руки – напружена робота думки,  пошук відповідей – таким є психологічний портрет. (репродукції: “Сніданок  аристократа”, “Медсестра”, “Наполеон”, “Портрет Достоєвського Ф.М.”)
Інша задача  -  визначити  композиційну будову  портрета, розмір і формат  площини.
Існують портрети: погрудні, поясні, у повний зріст, поколінні, також груповий  портрет та однофігурний. Художник  завжди шукає таких  ракурсів, жестів, рухів людини, в яких  найбільш  повно відтворюються типові риси, національна приналежність, вираз обличчя.
   Треба  бути дуже спостережливим, щоб  помітити які риси людей дають можливість розкрити їх справжню суть.
V.                  Практична робота.
                Підготовчі  вправи.
1.       Кожний учень аналізує обличчя, яке буде зображувати.
2.       Один учень виходить до дошки і складає портрет однокласника ( учні повинні  відгадати, хто зображений).

Етапи виконання портрету .
1.       Вирішуємо композиційне розташування.
2.       Намічаємо основні пропорції, частини обличчя.
3.       Намічаємо загальний характер голови, її рух,  міміку, вибір вбрання.
4.       Вибираємо  тло.
5.       Вибираємо розмір і формат ( вертикальний, горизонтальний, квадрат, овал).
6.       Оцінюємо кольорову  гаму і наносимо локальний  колір на малюнок.
7.       Підбираємо колір очей, шкіри, губ, волосся.
      Залишаємо місце для відблисків.
      Наносимо легку тінь, створюємо об’ємну форму.
( Учитель виконує малюнок на аркуші паперу, закріпленому на дошці).
VІ.  Підсумок  уроку.
       Оцінювання  учнівських робіт. Портретна галерея.
VІІ. Д/з  Намалювати портрети близьких людей в домашній обстановці. 






РОЗПИС  КАРНАВАЛЬНОЇ МАСКИ
( дві години)

Мета уроку:  закріпити знання про технологію виготовлення маски з пап’є-маше; розвивати художній смак , навички роботи в техніці розпису, окомір у побудові пропорцій людського обличчя.
Тип уроку:  комбінований.

Техніка

Виконання: розпис.
Обладнання: для вчителя – зразки плоских промислових масок, маски  з пап’є-маше (роботи вчителя, учнів попередніх років), форма з глини або пластиліну, плакати, що демонструють послідовність роботи над маскою, аудіозапис музики з кіно-та мультфільмів; для учнів – маска, заґрунтована водоемульсійною фарбою, пензлі № 1-3, 5-6, гуашеві фарби, водоемульсійна фарба, клей ПВА, склянка з водою, ганчірка.

                        Хід  уроку

І.      Організаційний   момент
ІІ.     Повідомлення теми та мети уроку
ІІІ.    Актуалізація опорних знань і вмінь

           Запитання  до  учнів.
Ми з вами  вивчили технологія виготовлення масок. Хто може  розповісти про послідовність роботи над маскою ?

           Повідомлення  учня.
Для роботи над маскою ми маємо в першу чергу придумати образ героя, якого хочемо уявити, потім намалювати ескіз маски.
   Вибираємо техніку роботи. Якщо в шостому класі це була плоска маска , то зараз ми вже досить умілі, щоб скористатися технікою пап’є-маше. Ця техніка дозволяє виконати об’ємну маску, дотримуючись пропорцій обличчя.
   Спочатку ми  робимо глиняну або пластилінову форму, що повторює пропорції нашого обличчя. Для більшої точності ми можемо провести навіть  виміри за допомогою мотузки. На дощечку накладаємо потрібну масу глини або пластиліну й набираємо висоту обличчя до найвищої точки (кінчик носа). В очні западини вкладаємо по кульці (“очні яблука”). Зліпивши обличчя, ми навмисне збільшуємо або зменшуємо якість його частини (наприклад робимо великий ніс у маски “Пірат” ).
   Коли форма готова , покриваємо її шарами нарізаного газетного паперу : спершу – змоченого у воді , а потім – змішаного з клеєм ПВА, крейдою, гіпсом, борошняним або крохмальним клейстером тощо. Щоб не переплутати шари, краще брати два різних види паперу. Висушуємо маску (3-24 години), зачищаємо її наждаковим папером і покриваємо водоемульсійною білою фарбою.

ІV.         Пояснення  нового матеріалу
              
              Розповідь  учителя.
Яка ж технологія розпису масок ? Щоб при доторканні після  розпису гуашшю маска не залишала слідів фарби, у гуаш при розписі додають клей ПВА або  змішують її з водоемульсійною фарбою. Якщо це вас не влаштовує , можна покрити маску безбарвним меблевим лаком. Розпис ведеться двома пензликами : широкий – використовують для великих поверхонь, тонкий – для промальовування деталей.
           
              Запитання до учнів .
Яким  способом ми передаємо об’ємні властивості предметів на плоскому аркуші ? (За допомогою світлотіні).
              
               Розповідь   учителя.
Отже, ми показуємо світлими тонами найбільш опуклі  місця, а всі частини, що знаходяться в тіні,  - темними. ( Це наочно можна продемонструвати на масці-страшилці: перехід від білого до темно-малинового і навіть чорного кольору й посилення тону  кольору.)
   Робота ведеться акуратно. Пензель не повинен бути у висячому положені. Рука тремтить – немає чіткої лінії.
   У гуаш я пропоную додати водоемульсійну фарбу. Її треба зовсім  небагато, але від цього трохи розбілюється тон, проте в цій м’якості тону теж є своя  принадність. Із клеєм ПВА на кінчику  пензлика також можна писати.
   ( Учитель демонструє роботи  учнів попередніх років, свої власні  роботи – мал. 24.)

V.                  Практична  робота

      Учні  працюють під музику. По  закінченні  роботи вони  прибирають свої  робочі місця.

VІ.    Підсумок    уроку
          Слово    вчителя.
       Відмінні вийшли маски ! Тільки  надягай і  зустрічай Новий рік ! Але маски ще мають підсохнути, а я пропоную уважно їх роздивитися.
   ( Учні  обговорюють свої роботи; учитель їх оцінює.)

                        Заключне  слово  вчителя.
Маски  підсохли,  резиночки до них прикріплені. Тепер  приміряємо наші маски !
    ( Учні  надягають маски .)
Вважаю,  що  ми  досягли мети нашого уроку . Нехай  він стане  часткою великої підготовки до шкільного балу-маскараду, що запам’ятається вам на все життя.
( Учні знімають маски. Урок  закінчено. )



Монументальне мистецтво. Імітація вітражу, мозаїки, фрески


7 клас
Тема. Монументальне мистецтво. Імітація вітражу, мозаїки, фрески.
Мета: ознайомити з монументальним живописом , його видами, формувати уявлення  про особливості художньо-образної мови;
удосконалювати навички і вміння в оволодінні роботою художніми матеріалами;
розвивати творче мислення, уміння аналізувати, естетичний смак;
виховувати любов та цікавість до творів світового мистецтва.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Обладнання. Зоровий ряд: твори монументального мистецтва (слайд-шоу), ескіз майбутнього виробу.
Матеріали: фарби, клей, пензлі, олівець,фломастери, кольоровий папір, ножиці, склянки для води, серветки.
Очікувані результати:
-          знання видів монументального мистецтва;
-          оволодіння технікою створення імітації вітражу, мозаїки, фрески;
-          розвиток вміння творчо мислити, фантазувати, організовувати простір.

Хід уроку

І. Організаціний момент. Знайомство із класом. Оголошення теми уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань. “Блеф-клуб”. Учні дають однозначні відповіді (так) ,(ні)  на твердження:
-          архітєктура – це мистецтво створення картин на площині (ні);
-          червоний, жовтий, оранжевий - це кольори теплої гами (так);
-          блакитний , синій, бірюзовий – це кольори холодної гами (так);
-          живопис може бути  монументальним, станковим, театрально-декораційним та мініатюрним (так);
-          скульптуру малих форм виставяють просто неба, так вони прикрашають навколишнє середовище (ні);
-          станковий живопис – це твори невеликого розміру для галерей, виставок, музеїв (так);
-          монументальну скульптуру  розміщують у музеях, залах, галереях (ні)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
          Монументальний живопис – це великі картини, які  пишуть на внутрішніх та зовнішніх стінах споруд. Він завжди повязаний з архітектурою, тому не може існувати  самостійно.
Монументальний живопис  буває  кількох видів : мозаїка, панно, фрески і вітражі – вони є багатою декоративною оздобою споруд та окремих  приміщень.
 (перегляд слайд-шоу)
          Можливо , в майбутньому хтось із вас обере такі професії, як архітектор, дизайнер, художник. І вашими роботами будуть прикрашені  екстерєри та інтерєри споруд наших міст, селищ. Сьогодні кожен із вас спробує прикрасити частину архітектурної споруди технікою, яку я вам запропоную.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя про  монументальне  мистецтво в скульптурі.
Робота у групах .
І група – фреска  (інф. + відеоряд)
ІІ група – мозаїка
ІІІ група – вітраж
V. Практична робота учнів.
(Учні виконують імітацію вітражу, мозаїки та фрески за загальним ескізом , але  різною за формою для стін дитячої кімнати, кафе.
                    Алгоритм виконання завдання.
1.Олівцем наноситься лінійний малюнок композиції. Для виконання вітражу площіну «розбивають» на частини.
2.Фреску малюють  гуашшю, розведену до консистенції густої сметани (для  посилення ефекта  на картон приклеюють манну крупу, для імітації старої стіни).
3. На попередній лінійний малюнок наносять шматочки кольорового паперу у потрібній гаммі (розмір і форму імітації елементів мозаїки учні обирають самостійно).
4.Вітраж малюють фломастерами, для ефекту свинцевої смужки наносять жирну лінію, компонують кількість кольорів і  кольорову гаму.
5.Для оздоблення рамки для  фрески і вітража використовують ракушки.
VІ. Рефлексія.
На дошці наклеєні терміни і стрілочки навколо них.
 вітраж              фреска               мозаїка

Учні по черзі виходять до дошки читають картку з визначенням або матеріалом для виконання  монументального живопису і прикріплюють її до потрібного терміну, створюючи кластер.
Матеріал для карток:
1.Вид монументального мистецтва – зображення або візерунок, виконаний з однорідних твердих матеріалів (смальта, камінь,  керамічна плитка) на стінах, підлозі.
2.Зображення  Богородиці “Оранта” з Софіївського собору, виконано у техніці …
3. Смальта – напівпрозорий мінерал, має біля 160 відтінить та використовується у….
4.Інтерєри, стіни будівель, станції метрополітену оздоблені….
5.Переклад із франц. “віконне скло”. Набуло популярності в епоху готичного стилю.
6.Шматочки кольорового скла скріплюють свинцевою смужкою.
7.Сюжет композиції в основному релігійний, іноді побутовий,надають інтер’єрам відтінку таємничості  грою світла.
8.Сучасна манера виконання - це нанесення резерву, що виконує роль бортіка і не дає фарбі змішуватись та  спеціальна прозора фарба для скла.
9. “А – фреско” – по сирій штукатурці.
10. “А – секко” – по сухій штукатурці.
11.Твір відомого Леонардо да Вінчі  “Афінська школа” виконаний у техніці….
12. У Свято-Миколаївському  храмі. м.Олевськ  стіни розписані у техніці….
VІІ. Оцінювання практичної роботи та відповідей учнів.


VІІІ.Домашнє завдання . Намагайтеся відшукати на стінах будівель, у вікнах панно, мозаїки, вітраж. Зайдіть у храм та костьол, зверніть увагу на оформлення інтерєру.







Цикл уроків з образотворчого мистецтва у 5 класі на тему:
«Види образотворчого мистецтва. Графіка.»

Вчителя Олевської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Дубровець Т. В.













 Олевськ – 2014р.
Урок № 1
Тема. Види образотворчого мистецтва.
Мета: сформувати знання про види мистецтва, ознайомити із творами світового мистецтва;                                                                                       розвивати естетичний смак, творчість, вміння аналізувати мистецький твір;                                     виховувати естетичне захоплення творами мистецтва, повагу до професії та творчості художників.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь.
Оснащення  уроку. Зоровий ряд: «Види образотворчого мистецтва.» (слайд – шоу), репродукції творів відомих художників, учнівські роботи.
Матеріали та інструменти: гуашеві фарби, пензлі різних розмірів, фломастери, олівці.
Очікувані результати:                                                                                                     - учні розпізнають та характеризують види мистецтва;
- називають твори мистецтва, імена великих художників;
- пояснюють призначення інструментів і матеріалів для виконання мистецьких творів;
- опановують техніку зображення тла – монотипію.
Хід уроку
І.Організація уваги учнів, створення позитивного настрою.          Знайомство із класом. Повідомлення теми уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Гра «Блеф – клуб». (Учні мають дати однозначні відповіді «так» чи «ні» на твердження).
-         Червоний – це головний колір. ( так)
-         Для уроків образотворчого мистецтва потрібні кольоровий папір та ножиці. (так)
-         Малюнок завжди виконується фарбою. (ні)
-         Основою усіх видів мистецтв є малюнок. (так)
-         Блакитний – це колір холодної гами.(так)
-         Для створення об’ємної  роботи вам не обійтись без піску.(ні)
(після гри діти доповнюють свої відповіді, також називають інструменти і матеріали для уроків образотворчого мистецтва)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
          Знайомство із творами великих художників. Характеристика головних персонажів картини. ( наприклад: «Мона Ліза» -Л.Вінчі; «Афінська школа» - Р.Санті, «Соняшники» - В. ван Гога)
-         Чому люди заповнюють своє середовище творами мистецтва?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1Розповідь учителя.
           Мистецтво поєднує в собі багато видів творчої діяльності людини: літературу, музику, кіно, театр. Така діяльність має назву – види мистецтва. Розрізняють види образотворчого та візуального мистецтв (від грец. visio – бачити). Це архітектура, скульптура, живопис і графіка, а також дизайн, декоративно – ужиткове мистецтво, комп’ютерна графіка, садово – паркове мистецтво. ( перегляд слайд – шоу «Види мистецтв»).
2) Робота із підручником. ( П.1, ст. 3 -7, робота із таблицею)
        Найпопулярнішим видом мистецтва є живопис. Це зрозуміло, тому що сама природа дарує  фарби і відтінки, насичує колорит картин неповторною палітрою барв. Багатство і характер відтінків у картині називають колоритом, а набір фарб, та їх змішання утворюють палітру.
        Графіка – основа усіх видів мистецтв. Будь – який задум починається з малюнка, виконаного олівцем, тушшю, аквареллю, вугіллям,ручкою.  Англійці називають графіку «мистецтвом чорно – білого». Розрізняють три вида графіки: оригінальну, друковану і промислову.
        Художники – скульптори працюють із твердими (камінь, дерево) або пластичними матеріалами (глина, пластилін). Їх твори мають об’єм і фактуру. Розрізняють монументальну, станкову, декоративну та скульптуру малих форм.
        Архітектор проектує і створює не тільки будівлі, також мости, палаці, альтанки, заводи і сучасні міста.
(Учні переглядають репродукції та визначають до якого виду мистецтва вони належать).
V. Практична діяльність.
Слово вчителя.
Отже, почувши ваші відповіді, можна зробити висновок, що усі види мистецтва пов’язані між собою, та розрізняють їх за матеріалами і технікою виконання. Із технікою «монотипія»  або «відбиток» ми познайомимось практично. Вам знадобляться 2 аркуша паперу, гуаш, пензлі, фломастери і олівці.
-         Розведіть фарби водою, додавши краплю миючого засобу. Фарби мають бути густими.
-         Широким пензлем нанесіть фарби на зволожений аркуш паперу, дайте їм змішатися.
-         Швидко притисніть інший чистий аркуш.
-         Роз’єднайте аркуші, відбитки повинні повністю висохнути.
-         Розгляньте отриманий результат, спробуйте побачити у кольорових плямах сюжет або зображення.
-         Фломастером або олівцем домалюйте роботу, додавши елементи, яких не вистачає.
(Виконую роботу разом з учнями, коментую).
-         Другий відбиток домалюйте вдома, додавши інші сюжет і зображення.
VІ. Рефлексія.
Кросворд «Види мистецтв».





1
2

































3







4













5















6


































7



















1.     Матеріал, яким виконують живописні твори.
2.     Мистецтво спорудження будівель.
3.     Інструмент для художника – графіка.
4.     Мистецтво об’ємних творів.
5.     Інструмент художника – живописця.
6.     Матеріал, з яким працює скульптор.
7.     Вид мистецтва – основа усіх мистецтв.
VІІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.
VІІІ. Домашнє завдання. Спостерігати за змінами у природі під час прогулянок. Принести альбом,фломастери, олівці, кольоровий папір, ножиці, клей.
                                                     


Урок № 2.
Тема. Формат. Основні правила композиції.
Мета: ознайомити учнів із різноманітністю форматів в образотворчому мистецтві та основними правилами композиції;                                        навчити виявляти головні елементи у певному форматі, розрізняючи їх за кольором, розміром, характером розташування;                                          розвивати моторику рук, спостережливість, відчуття ритму;            виховувати здатність до сприйняття, розуміння та створення художніх образів.
Тип уроку: комбінований.
Оснащення уроку. Зоровий ряд: репродукції графічних та живописних творів, учнівські роботи, навчальний малюнок.                                   Матеріали та інструменти: олівці, фломастери, кольоровий папір, клей, ножиці.
Очікувані результати. Учні розпізнають та характеризують:
-         твори мистецтва;
-         формат, різне розташування композиції (вертикальна, горизонтальна);
порівнюють:
-         ритмічні зображення;
-         головні та другорядні елементи композиції.
Хід уроку.
І. Організація уваги учнів. Створення позитивного настрою.
Повідомлення теми, мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна гра «Закінчи речення»
-         «Малюнок – засіб виразності художника - ….»(графіка)
-         «Теплі і холодні кольори складають палітру художника - ….» (живописця)
-         «Графіка ґрунтується на поєднанні кольорів: чорного і ….» (білого)
-         «Створюючи об’ємні образи скульптор працює із твердими та … матеріалами.» (пластичними)
-         «Архітектор проектує не тільки житлові будівлі, а також ….» (мости,палаци, заводи, храми)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Мовою мистецтва можна передавати різноманітний настрій людини, мінливість природи, картини реального і фантастичного світу. Але для того, щоб створити довершений, цілісний образ, необхідно знати певні правила і дотримуватись їх. Закрийте очі, повільно відкрийте їх. Спрямуйте свій погляд на картину (К. Моне «Схід сонця. Враження.»). на який предмет, образ на картині у першу чергу направлений ваш погляд. (відповіді учнів) Майстерність художника володіє вашим поглядом. Як навчитись створювати таки образи я розкажу вам за хвилину.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Характерними для всіх видів мистецтв є правила композиції.
Композиція (лат. слово,що означає «створення», «побудова», «поєднання») немовби збирає всі основні елементи зображуваного в єдине ціле.
         Правило перше: в композиції обов’язково повинні бути головне та другорядне.
         Правило друге: головне в композиції вирізняється за розміром, формою, кольором, характером, розташуванням.
         Правило третє: на картині створюється композиційна цілісність, коли жоден елемент не можна ані додати, ані вилучити, не змінивши загального враження.
1)    Художня галерея.
Учням пропонується переглянути кілька картин і визначити в них головне та другорядне.
Учитель. Композиція може бути абстрактною, де немає конкретних реальних предметів, а задум, почуття передані лініями, формами, кольорами; а може бути сюжетною, де задум, почуття передані певними предметами.
2)    Гра «Обери формат» . велике значення при роботі із композицією має формат аркуша паперу та спосіб його розташування (горизонтальний, вертикальний, у колі, квадраті, трикутнику, овалі, ромбі). Перед вами кілька предметів. Який формат і спосіб розташування ви оберете для зображення цих предметів.
V. Практична робота учнів.






                           
(За допомогою ножиць, кольорового паперу учні створюють композицію «Подорож  вітрильника.»)
-         Оберіть потрібний формат для вашого твору (вертикальний, горизонтальний).
-         Не забувайте про лінію горизонту, яка поділить ваш малюнок на небо і море.
-         Визначте головного «героя» подорожі морем та виділіть його розміром, кольором, розташуванням на аркуші паперу.
-         Другорядні елементи ( хмари, сонце, чайки, землю) домалюйте кольоровими олівцями чи фломастерами .
-         Подумайте, як зробити море бурхливим / спокійним; вітрильник ближче/ дальше; хвилі на морі за допомогою різного типу ліній.
VІ. Рефлексія.
Гра «Знайди помилку».  На учнівської роботі міститься багато неточностей, невірних розміщень. Діти бачать помилки починають вступати у дискусію, користуючись набутими на уроці знаннями.
(Роботу можна намалювати заздалегідь або зберігати потрібну учнівську із типовими помилками).
VІ. Оцінювання робіт. Організація виставки робіт  та їх обговорення.
VІІ. Домашнє завдання. Прочитати п.2,3. Повторити терміни.
Принести кольорові олівці, акварельні фарби, альбом.



















Урок № 3
Тема. Види графіки. Засоби виразності графіки: лінія, крапка, тон, штрих.
Мета: дати поняття про графіку як вид образотворчого мистецтва;
сформувати уявлення про види та жанри графіки, визначити специфічні засоби виразності графіки;
навчити передавати різний характер ліній, штрихів, крапок у різних техніках і матеріалах;
розвивати моторику рук, образну пам'ять;
виховувати здатність до сприйняття, розуміння та створення художніх образів.
Тип уроку: комбінований.
Оснащення уроку. Зоровий ряд: графічні твори, виконані у різних техніках та матеріалах, презентація «Засоби виразності графіки».
Матеріали та інструменти: графітові та кольорові олівці, альбом, кленові листочки.
Очікувані результати.
Учень розпізнає та характеризує:
- твори графічного мистецтва;
- виражальні засоби графіки (лінію, штрих, крапка, тон.             
Уміє: передавати різний характер ліній у різних техніках і матеріалах.   

Хід уроку                                                                                І. Організація уваги класу. Створення позитивного настрою.
Повідомлення теми та задач уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Багато хто вважає, що олівець малоцікавий художній матеріал. Сірий колір, звичайно, не може зрівнятися з кольоровим розмаїттям живопису. Але за допомогою цього інструмента талановитим художникам вдалося створити живу картину світу.
(перегляд презентації «Засоби виразності графіки»).
Лаконічні та чіткі малюнки, що ґрунтуються на поєднанні чорного і білого кольорів, ви часто бачите в книжках, журналах, газетах. Таки малюнки називають графічними, а мистецтво графікою.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Отже, графіка (від грец. «графо» - пишу, креслю, малюю)- це вид образотворчого мистецтва, який ґрунтується на поєднанні кольорів ахроматичного спектра.
Як самостійний вид мистецтва графіка сформувалася на межі XV-XVІ сторіч.
За призначенням розрізняють станкову, тиражну, промислову та комп’ютерну графіку.
-         Станкова графіка – це твори, які виконуються автором,  для музеїв, виставок.
-         Тиражна графіка об’єднує твори, які можна зустріти у багатьох примірниках: книгах, плакатах, буклетах, рекламах, афішах.
-         Промислова графіка має утилітарне призначення. Це листівки, марки, етикетки, обгортки тощо.
-         Комп’ютерна графіка об’єднує  твори, виконані на комп’ютері.
Залежно від техніки виконання графіка поділяється на
-         лінійну;
-         силуетну;
-         тонова;
-         світлотіньова.
Гра «Що зайве?»
На дошці – низка графічних робіт серед яких одна живописна. Завдання полягає в тому, щоб визначити, яка з робіт є зайвою та чому саме.           Отже, можна зробити висновок, що до виражальних засобів графіки належать: лінія, штрих, крапка, тон.
ІV. Практична робота.
На дошці на плакат «Типи ліні». Знайомлю учнів із особливостями цього зображувального засобу.
-                     Яка це лінія?
-                     Що можна зобразити такими лініями?
-                     Чим вони вирізняються одна від одной?
1)                Психологічне малювання.
Учні із заплющеними очима виводять на альбомному аркуші плавні лінії не відриваючи руки від паперу. Утворюється абстрактна фігура. Діти заповнюють її сегменти: крапками, різними лініями, тоном, штрихуванням та іншими елементами. (цю вправу краще виконувати кольоровими олівцями або фломастерами)
2)    Виконання ботанічної замальовки.
-                     Пропоную обвести графітовим олівцем кленовий листочок.
-                     Покладіть лист клена перед собою, уважно роздивиться його, не упускаючи навіть дрібної деталі.
-                     Перенесіть побачене на площу листка.
-                     Один край залиште світлим, інший затонуйте. Так листочок буде виглядати об’ємним та не штучним. (виконую замальовку разом із учнями, допомагаю у разі потреби правильно наложити тон)
V. Оцінювання роботи учнів. Підсумок уроку.
Організовую колективний перегляд учнівських робіт, аналізуємо їх разом із учнями, оцінюю.
VІ. Домашнє завдання. П. 4, зробити замальовки двох різних дерев. Принести акварельні або гуашеві  фарби, пензлі, сухі рослини та листя, коктейльну трубочку, альбом.













Урок № 4
Тема. Засоби виразності графіки: контур, силует, пляма.
Мета: дати учням поняття про силует, розширювати знання з основ композиції;                                                                                                     навчати створювати узагальнений образ форми предмета і фону;       розвивати відчуття рівноваги на площині під час створення плями, естетичне сприйняття світу;                                                                                           виховувати любов до мистецьких творів, бажання творити, охайність та взаємоповагу.
Тип уроку: комбінований.
Оснащення уроку. Зоровий ряд: презентація з репродукціями картин             Г. Нарбута, репродукції картин із силуетною графікою, учнівські роботи.
Матеріали та інструменти: альбоми, гуаш, акварель, сухі рослини та листя, коктейльна трубочка, пензлі.
Очікувані результати. Учні розпізнають та характеризують :
-         графічні твори та їх виражальні засоби (пляму, контур, силует);
вміють:
-         самостійно створювати пластичну композицію;
-         працювати у різних графічних техніках.

Хід уроку.
І. Організаційний момент. Привітання, перевірка готовності учнів до уроку, створення позитивної атмосфери.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Розглядаємо картини художників – мариністів, аналізуємо їх. Діти відповідають на запитання не голосом, а рухом.
-         Як розташована лінія горизонту? ( учень виходить із-за парти та показує лінію навколо себе. Висота лінії залежить від висоти горизонту на картині)
-         Яке море на картині В.ван Гога «Ніч на морі»? ( плавна, мала амплітуда хвилеподібних рухів)
-         Покажіть хвилю на картині І. Айвазовського «Дев’ятий вал».
-         Якого характеру вітер на картині В. ван Гога «Регата»?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слово вчителя.
Все, що знаходиться на поверхні землі у ясну, сонячну погоду відкидає тінь.
 Тінь будь-якого предмета і є її силует.
Силует – площинне, однотонне зображення постаті або предмета, форму яких замальовують тільки контуром (обрисом предмета). Зазвичай силует виконують чорною фарбою на білому тлі.
      Цікава історія появи визначення «силует». У далекій Франції жив один художник. Він злидарював, тому вирішив написати листа міністрові фінансів Етьєну де Силуету із проханням про допомогу. Тільки-но художник написав його прізвище, як перо поставило пляму. Але художник не зажурився, швидко перетворив пляму на тінь міністра фінансів. Відповіді художник так і не отримав. Згодом почали з’являтися подібні контурні зображення, що назвали силуетами.
        У цій техніці почали працювати художники – графіки Г.Нарбут, Є. Круг- ликова, М. Ільїн. ( демонструю презентацію із роботами Г. Нарбута)
ІV. Практична діяльність учнів.
1)    Психологічне малювання.
Діти залишають на аркуші пляму ( перед цим ретельно розчиняють чорну фарбу із водою). За допомогою коктейльних трубочек роздувають пляму у різні боки. Потім учні намагаються побачити у плямі фантастичний образ, дають йому назву, домальовують за потребою тонким пензлем. (такий прийом ще називають кляксографією)
2)                Створення силуету.
            На черзі сухе листя та рослинки. Ми створимо силует навпаки, тобто тло у нас вийде темним, а силует білим. Ми використаємо техніку набризку фарби.
-         Розкладіть на аркуші листя і сухі рослинки таким чином, щоб утворилась цілісна композиція;
-         Не укладайте листячко щільно, важливо, щоб ви бачили контури образа;
-         Не поспішайте, обдумайте ,де у вашій композиції головні та другорядні елементи;
-         Розведіть потрібну фарбу водою до консистенції густої сметани;
-         Наберіть на широкий пензель фарбу, але небагато, щоб не капала зайва фарба (краще використовувати пензлі синтетичні);
-         Будьте уважні та обережні, до себе і однокласників;
-         Відтягуйте щетинку пензля пальцем та забризкуйте увесь аркуш із листям. Чим густіше набризк, тим краще проступить силует;
-         Робота повинна повністю висохнути, тоді прибираємо листя;(парти, під час роботи рекомендую застелити газетами або клейонкою)
-         Композицію можна удосконалити додавши темні силуетні зображення;
Для цього візьміть суху рослинку чи листя невеликого розміру, зафарбуйте з одного боку , приложить до аркуша та злегка натисніть. Відбиток чудово доповнить вашу композицію;
-           Приберіть своє робоче місце.
V. Рефлексія. Прийом «Авторське крісло».
Учні, які виконали завдання, по одному сідають у «Авторське крісло» і презентують свої роботи. Решта учнів ставлять запитання авторові щодо втілення ідей у композиції, так і за темою уроку. Разом з учителем аналізують помилки, оцінюють роботи.
VІ. Домашнє завдання. П.5,6. Принести замальовки дерев, олівці графічні, акварель.